nlenfrdees

Weekprogramma

Jeu de Boulesafb jdb

 

Bij Club Centro bestaat de gelegenheid om op wedstrijdbanen Jeu de Boules te spelen, waarbij gezelligheid voorop staat.

We verzamelen op zaterdagochtend tussen 11:00 en 11:30 uur in ons clubhuis. 

Daar drinken we een kopje koffie en worden de aanwezige spelers in groepen verdeeld, waarna we naar de Jeu de Boulesbanen gaan en starten onze wekelijkse wedstrijden.

Hoewel wij competitie spelen, is het meedoen belangrijker dan het winnen.

20141206_110225
prijzenbekerP1020352

Na ongeveer 2 uur spelen gaan we weer terug naar ons clubhuis , waarna we onder het genot van een drankje en een broodje , er nog een paar gezellige uurtjes van maken.

Wilt U meer informatie over deze clubactiviteit, neem dan kontakt op met één van onze activiteitenleiders

Bob de Graaf tel 965 659 224, of met één van de bestuursleden.

 

De geschiedenis van "Fanny"

 

Club Centro heeft een "speciaal" lid bij de Jeu de Boules !!!

Het gebeurt zelden, maar soms heeft een team nul punten behaald.

Dit heeft voor de verliezers consequenties.

Welke ?

Daarvoor moet U eerst kennis maken met een speciaal clublid genaamd “madam Fanny Dubriand”.

We zullen voor de uitleg hiervan even de jeu de boules geschiedenis in moeten duiken.

 

De Grieken en Romeinen speelden al een soort jeu de boules. Maar de Romeinen voegden daar de but (le bouchon) aan toe en introduceerden dit spel in Frankrijk.

Fanny leefde in de 19de eeuw. Van ene Monsieur Jean Gourmond, lid van één van de eerste jeu de boules verenigingen `Jouve´ in de wijk Croix-Rousse in Lyon weten we dat Madam Fanny Dubriand de gewoonte had haar achterste te laten zien, zodra spelers met 13 - 0  hadden verloren.  Zij liet tegen betaling alleen aan de verliezers haar achterste zien. Of dit waar is, dat weten we niet. In ieder geval gebruikt men sindsdien de uitdrukking 'Embrasser Fanny' (Fanny kussen) en is het een spelregel geworden, dat spelers die met 13 - 0 hebben verloren door de winnaars worden meegenomen naar Fanny om haar billen te kussen.

Maar er is ook een andere uitleg. Volgens monsieur Giacomoni was Fanny aan de vooravond van de Eerste Wereldoorlog serveerster in een café in Grand Lemps in het noorden van Frankrijk. Zij liet zich omhelzen door verliezers die geen enkel punt tijdens een spel behaalden. Deze omhelzing was een troost, een schandevergoeding.

Tot op een dag de burgemeester van de regio ook bij haar kwam om te worden getroost.    Had Fanny iets tegen hem? Het is in ieder geval zo dat ze boven op een stoel klom, haar rokken omhoog deed en wat hield ze hem voor? Haar andere wangen, waarop meneer de burgemeester trouwens zonder blikken of blozen twee dikke klapzoenen gaf.

Dat was het begin van een lange traditie.

Omdat de spelers niet altijd een lieve Fanny bij de hand hebben, bezitten veel verenigingen een namaak-Fanny die ze op een ereplaatsje hebben staan en waar de winnaars hun slachtoffers mee naartoe nemen en verplichten (met een  knie buiging) een kus te geven op de billen van Fanny.
Het kussen van Fanny, werd aldus een straf, een vernedering, maar met deze 2 zoenen kocht men wel het geven van een rondje af.

Tot op heden zijn er nog steeds enkele uitdrukkingen over Fanny, die men in Frankrijk vaak hoort :

  • “prendre Fanny”  -  tegen een nederlaag     van 13-0 oplopen
  • “mettre Fanny”  -   de tegenstander een    13-0 nederlaag toebrengen

Ook bij Club Centro hebben al verliezers kennis gemaakt met `Onze Fanny´!!! 

image1
 jdb-fanny2image2
 
 
 
 

 

Hopelijk bent U niet te veel afgeschrikt door dit verhaal en nodigen de Boulers U van harte uit eens te komen kijken of zomaar eens een boule~letje mee te gooien.