Jeu de Boules

 

 

Bij club Centro kunt U wekelijks op de zaterdag Jeu de Boules (patanque) spelen.

Op zaterdagmorgen tussen 10.45 en 11.30 uur) is er in het clubhuis de mogelijkheid om u in te schrijven en een kopje koffie te drinken.
Hierna rijden / lopen / fietsen we naar de boules-banen.
(I.s.m. met de gemeente El Campello heeft Club Centro de beschikking gekregen om op een negental banen te kunnen boulen. (tussen tramstation Coveta Fuma en tunneltje voorbij Parque Neptunes)
Alhoewel er wekelijks in competitieverband wordt gespeeld is het meedoen belangrijker dan het winnen. 
Wel bestaat de mogelijkheid dat de wedstrijdleiding veranderingen voorstelt met betrekking tot baanindeling en/of persoonlijke wensen of beperkingen. Wij vragen uw begrip hiervoor.
Na ongeveer 2 uur spelen gaan we weer terug naar ons clubhuis, waarna we onder het genot van een drankje en broodje er nog een paar gezellige uurtjes van kunnen maken.
Grote hilariteit ontstaat wanneer en partij eindigt in een maximaal verlies met 13-0.
Dan dient de verliezende partij met alle respect voor Madam FANNY Dubriand.de billen van Fanny te kussen.
De geschiedenis van dit bijzondere gebruik en verhaal kunt U onderstaand lezen.
Jaarlijks wordt er een Valentijns toernooi georganiseerd voor alle Jeu de Boules spelers met partner.
Rond de Kerst zijn spelers met partner na afloop van het boulen en na inschrijving welkom op de zeer succesvolle stamppotten middag.
Tevens kunnen leden en belangstellenden op de donderdagmiddag op het strand van El Campello (naast de ingang van de haven en voor het terras van Ruben) om 12.00 uur met de dan aanwezigen gezellig Jeu de Boulen. Dit is geen officiële clubactiviteit maar geniet wel veel belangstelling van onze leden en wordt meestal gecoördineerd door onze activiteiten-leiders. De organisatie is in hand van Bob de Graaf e-mail jeudeboules@club-centro.es

De geschiedenis van “Fanny”

Club Centro heeft een “speciaal” lid bij de Jeu de Boules !!!

Het gebeurt zelden, maar soms heeft een team nul punten behaald.

Dit heeft voor de verliezers consequenties.

Welke ?

Daarvoor moet U eerst kennis maken met een speciaal clublid genaamd “madam Fanny Dubriand”.

We zullen voor de uitleg hiervan even de jeu de boules geschiedenis in moeten duiken.

 

De Grieken en Romeinen speelden al een soort jeu de boules. Maar de Romeinen voegden daar de but (le bouchon) aan toe en introduceerden dit spel in Frankrijk.

Fanny leefde in de 19de eeuw. Van ene Monsieur Jean Gourmond, lid van één van de eerste jeu de boules verenigingen `Jouve´ in de wijk Croix-Rousse in Lyon weten we dat Madam Fanny Dubriand de gewoonte had haar achterste te laten zien, zodra spelers met 13 – 0  hadden verloren.  Zij liet tegen betaling alleen aan de verliezers haar achterste zien. Of dit waar is, dat weten we niet. In ieder geval gebruikt men sindsdien de uitdrukking ‘Embrasser Fanny’ (Fanny kussen) en is het een spelregel geworden, dat spelers die met 13 – 0 hebben verloren door de winnaars worden meegenomen naar Fanny om haar billen te kussen.

Maar er is ook een andere uitleg. Volgens monsieur Giacomoni was Fanny aan de vooravond van de Eerste Wereldoorlog serveerster in een café in Grand Lemps in het noorden van Frankrijk. Zij liet zich omhelzen door verliezers die geen enkel punt tijdens een spel behaalden. Deze omhelzing was een troost, een schandevergoeding.

Tot op een dag de burgemeester van de regio ook bij haar kwam om te worden getroost.    Had Fanny iets tegen hem? Het is in ieder geval zo dat ze boven op een stoel klom, haar rokken omhoog deed en wat hield ze hem voor? Haar andere wangen, waarop meneer de burgemeester trouwens zonder blikken of blozen twee dikke klapzoenen gaf.

Dat was het begin van een lange traditie.

Omdat de spelers niet altijd een lieve Fanny bij de hand hebben, bezitten veel verenigingen een namaak-Fanny die ze op een ereplaatsje hebben staan en waar de winnaars hun slachtoffers mee naartoe nemen en verplichten (met een  knie buiging) een kus te geven op de billen van Fanny.
Het kussen van Fanny, werd aldus een straf, een vernedering, maar met deze 2 zoenen kocht men wel het geven van een rondje af.

Tot op heden zijn er nog steeds enkele uitdrukkingen over Fanny, die men in Frankrijk vaak hoort :

  • “prendre Fanny”  –  tegen een nederlaag     van 13-0 oplopen
  • “mettre Fanny”  –   de tegenstander een    13-0 nederlaag toebrengen

Ook bij Club Centro hebben al verliezers kennis gemaakt met `Onze Fanny´!!!

Hopelijk bent U niet te veel afgeschrikt door dit verhaal en nodigen de Boulers U van harte uit eens te komen kijken of zomaar eens een boule~letje mee te gooien.

Spel in volle gang